Jūras slimības pārvarēšana un zāles

Dodieties eksotiskā ārzemju ceļojumā ar jahtu vai ūdenslīdēju kuģi, nereti var būt slikta pašsajūta, reiboņi, bālums, vemšana, kas ir ierastākie simptomi tiem, kurus piemeklējusi jūras slimība. Ūdenslīdēja vai tūrista veselības stāvoklis reizēm var būt tik slikts, ka ceļu turpināt nav iespējams, un atgūšanās laiks var ilgt pat līdz nedēļai. Uzņēmība pret jūras slimību ir ļoti dažāda – ir ļoti uzņēmīgi cilvēki, kuriem jūras slimību var izsaukt tikai jau atrašanās uz nekustīga kuģa vien un ir pret jūras slimību praktiski nejūtīgas personas.

Braucieni
Braucieni

Jūras slimības medicīniskais izskaidrojums

Nelaba dūša braucot ir saistīta ar iekšējā ausī esošā līdzsvara aparāta pārmērīgu uzbudinājumu. To rada auss šķidruma – endolimfas – svārstības, kas, iedarbinot kustību centrus, palīdz ķermenim noturēties vertikāli. Ja atbildes reakcija uz attiecīgo kairinājumu ir spēcīgāka, nekā vajadzētu būt, rodas slikta dūša, reibst galva, sākas pastiprināta svīšana, bālēšana un pat ģībonis.

Kā novērst Jūras slimības nelabumu?

Aptiekās ir nopērkami speciāli preparāti, kas bloķē receptorus. Galvenokārt tās ir ingvera tabletes, kas palīdz nomierināt veģetatīvo nervu sistēmu. Impulss, kas nonāk smadzeņu centrā, kļūst vājāks un nespēj izplatīties uz apkārtējām nervu struktūrām. Tiem, kuri cieš no mērenas jūras slimības, iesaka zāles dzert jau 12 – 24 stundas iepriekš vai vienlaicīgi ar kuģošanas sākumu.

Ingvers novērš ne tikai visus simp­tomus un nelabumu, bet arī vājumu, galvas reiboņus un aukstus sviedrus.

Šiem medikamentiem lielākoties nemēdz būt blakusparādības, lai gan reizēm var būt miegainība, koncentrēšanās spēju traucējumi, reiboņi un redzes pasliktināšanās.

Iedarbīgāks līdzeklis ir Vertirosan ar B6 vitamīnu. Tablešu galvenā sastāvdaļa – dimenhidrināts – mazina reiboni un vemšanas kairinājumu jau pēc pusstundas vai stundas, bet tā iedarbība saglabājas apmēram četras stundas pēc lietošanas. Arī B6 vitamīns darbojas kā vestibulārā aparāta stabilizētājs. Šīs tabletes var lietot pieaugušie un bērni no septiņu gadu vecuma.

Populārākās zāles un medicīnieskie līdzekļi pret jūras slimību

  • Vomex A (Dimenhydrinate)
  • Stugeron Forte (Cinnazarine)
  • Dramenex (Diphenhydramine)
  • Scopoderm plāksteri
  • Vertirosan Vitamin B6 (Dimenhydrinate, Pyridoxine)

Ir ļoti daudz ūdenslīdēju sporta entuziasti, kuriem nevajag lietot medikamentus, lai justos labi ceļojuma laikā.